To, jaką reprodukcję powiesisz na ścianie, ma znaczenie. Nie tylko pod względem treści obrazu, ale także z uwagi na tworzywo. Tak samo jak jest różnica między sukienką z farbowanej według wzoru tkaniny a spódnicą z materiału z nadrukiem.

Podobnie jest z kopiami obrazów – na rynku dostępnych jest wiele opcji zamówienia ulubionego dzieła. W drukarniach można wykonać fotooobraz, czyli wydruk przesłanego w pliku obrazu/zdjęcia: na papierze, materiale (canva), desce czy nawet szkle lub porcelanie.
Czym innym jest wydruk giclee. 

GLICEE- WYDRUK KOLEKCJONERSKI

Giclee to wersja premium wydruku, gwarantująca nieprzeciętną jakość i trwałość. W języku potocznym używa się wymiennie terminów fine art i giclee, jednak uściślając: termin fine art oznacza technikę druku, giclee zaś jakość. I jest to jakość, za którą stoi użycie tuszy pigmentowanych na płótnie lub na papierze bezkwasowym bardzo dobrej jakości. Trwałość takiego wydruku, przechowywanego za szkłem, specjaliści obliczają na nawet ponad 100 lat, co podnosi ich wartość kolekcjonerską i dodaje reprodukcji artystycznego splendoru. Stąd nie dziwi, że wydruki giclee powstają w ograniczonej ilości i są opatrzone sygnaturą artysty, który poza swoim autografem dopisuje ołówkiem numer i liczbę ogólną kopii (np. 01/25, 02/25 itd.).

JAK POWSTAJĄ WYDRUKI GLICEE?

Metoda uzyskania wydruku glicee jest kilkuetapowa i wymaga przygotowania technicznego.

Etap 1.
Fotografia reprodukcyjna
Najpierw należy sfotografować dzieło (zdjęcie lub obraz), w wysokiej rozdzielczości. Wymaga to użycia odpowiedniego aparatu z dobrym obiektywem, w korzystnych warunkach oświetleniowych. Ja korzystam z lamp błyskowych oraz softboxów. Aby mieć pewność, że kolory wydruku będą odpowiednie, do robienia zdjęć używam color checkera.

Etap 2.
Obróbka zdjęcia do druku
Na dobrej jakości, skalibrowanym monitorze przygotowuję zdjęcie do druku.

Etap 3.
Drukarka do zdjęć
Aby wykonać wydruk giclee potrzebny jest dedykowany sprzęt, nie wystarczy zwykła domowa drukarka. Ja używam drukarki Canon imagePROGRAF PRO1000 – takiej, która ma 12 tuszy.
Tusze to kolejny warunek uzyskania odpowiedniego wydruku: muszą to być tusze pigmentowe,
na bazie wody – sprawiają, że wydruki są zdecydowanie bardziej odporne na blaknięcie niż druk uzyskany za pomocą tuszy barwnikowych (dostępnych w drukarkach). No i kontakt pigmentu z wodą nie jest tak ryzykowny jak zmoczenie wydruku atramentowego 😉 Dodatkową zaletą mojej drukarki i oryginalnych tuszy jest posiadanie powłoki Chroma Optimizer – to rodzaj bezbrawnego tuszu,  ktory zabezpiecza wydruk i nadaje głębi wszystkim odcieniom.


Etap 4
Papier do drukowania zdjęć
Przy wydruku giclee używa się tzw. papierów archiwalnych, bezkwasowych, o minimalnej gramaturze 230g. Dzięki temu, że jest lekko alkaliczny, nie żółknie i nie kruszy się z wiekiem. Proces wytwarzania takiego papieru wymaga dokładniejszej obróbki, a by pozbyć się z niego ligniny, zneutralizować pod względem pH, przez co rośnie jego koszt wytworzenia i – co oczywiste – cena końcowa. Do każdego papieru i drukarki używa się innego profilu ICC (jest to profil barwny, dzięki odpowiedniemu ustawieniu i użyciu takiego profilu otrzymujesz najlepszą jakość wydruku). Ja używam papieru Solution Radiant White o gramaturze 270g, w 100% wykonanego z bawełny.
Jego właściwości fizykochemiczne sprawiają, że odcienie kolorów są w druku jeszcze bardziej nasycone.

W mojej działalności artystycznej używam dwóch terminów: wydruk artystyczny giclee oraz print. Wszystkie prace, które drukuję (obrazy, ilustracje, cyfrowe kolaże) przygotowane są w wysokiej jakości cyfrowej. Wydruki giclee i printy różnią się jedynie rodzajem papieru – printy z reguły drukuję na papierach plakatowych. Zapraszam Cię do sklepu, gdzie możesz zobaczyć i kupić zarówno oryginały, jak i wydruki moich prac.

Chcesz  zapytać o wydruki giclee?

polityka prywatności i plików cookie

kontakt@maszaart.pl

tel. 601 561 515