Na rynku dostępnych jest wiele opcji, jeśli chodzi o kopie obrazów. W drukarniach można wykonać fotooobraz, czyli wydruk przesłanego w pliku obrazu/zdjęcia na papierze, materiale (canva), desce, szkle itd.

Czym innym jest wydruk giclee. Jest to wersja premium wydruku, bardzo dobrej jakości i trwałości. W języku potocznym używa się wymiennie terminów fine art i giclee, jednak termin fine art oznacza  technikę druku, jakość wydruku giclee.

Giclee jest to wydruk kolekcjonerski w jakości fine art. W wielkim skrócie oznacza to wydruk tuszami pigmentowymi na papierze bezkwasowym bardzo dobrej jakości, lub na płótnie. Trwałość takiego wydruku przechowywanego za szkłem specjaliści obliczają na nawet ponad 100 lat.

Wydruki giclee powstają często w ograniczonej ilości, i są podpisywane ołówkiem przez artystę (np. 01/25, 02/25 itd.)

 

Jak powstają wydruki giclee:

 

-Fotografia – początkiem jest zrobienie zdjęcia obrazu w wysokiej rozdzielczości. Wymaga to użycia odpowiedniego aparatu z dobrym obiektywem, w dobrych warunkach oświetleniowych. Ja używam do tego lamp błyskowych oraz softboxów. Aby mieć pewność, że kolory wydruku będą odpowiednie, do robienia zdjęć używam color checkera.

-Obróbka zdjęcia – na dobrej jakości, skalibrowanym monitorze przygotowuję zdjęcie do druku.

-Aby wykonać wydruk giclee potrzebna jest dobra drukarka, nie wystarczy zwykła domowa. Ja używam drukarki Canon imagePROGRAF PRO1000 takiej, która ma 12 tuszy. Tusze to kolejny wymóg uzyskania odpowiedniego wydruku: muszą to być tusze pigmentowe, na bazie wody (nie atramentowe, jak w zwykłych drukarkach). Dodatkową zaletą mojej drukarki i oryginalnych tuszy jest posiadanie powłoki Chroma Optimizer. Jest to rodzaj tuszu, bezbarwnej powłoki, która zabezpiecza wydruk i nadaje głębi wszystkim odcieniom.

-Papier: przy wydruku giclee używa się tzw. papierów archiwalnych, bezkwasowych, o minimalnej gramaturze 230g. Do każdego papieru i drukarki używa się innego profilu ICC (jest to profil barwny, dzięki odpowiedniemu ustawieniu i użyciu takiego profilu otrzymujemy najlepszą jakość wydruku). Ja używam papieru Solution Radiant White o gramaturze 270g, w 100% wykonanego z bawełny.

 

W mojej działalności artystycznej i w moim sklepie używam dwóch terminów: wydruk artystyczny giclee i print. Wszystkie prace, które drukuję (obrazy, ilustracje, cyfrowe kolaże) przygotowane są w wysokiej jakości cyfrowej. Wydruki giclee i printy różnią się jedynie rodzajem papieru. Printy z reguły drukuję na papierach plakatowych.

 

 

 

 

 

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci termin giclee. Zapraszam Cię do sklepu, gdzie możesz zobaczyć i kupić zarówno oryginały, jak i wydruki moich prac.