Czy wiesz czym jest malarstwo intuicyjne i kto może tworzyć w ten sposób?

Mam nadzieję, że tym wpisem uda mi się zainteresować Cię tym tematem.

 

Intuicja

 

W czasach, których żadna z nas nie może pamiętać, ludzie żyli w plemionach. Kobiety często przebywały w swoim gronie, mężczyźni w swoim. Takie struktury plemienne pozwalały pokoleniom uczyć się od siebie. Nasze przodkinie uczyły się od starszych od siebie kobiet pewnych zachowań. Jestem pewna, że z wielu powodów kobiety wówczas działały bardziej intuicyjnie. Dziś, generalizując, mamy problem z zajęciem się noworodkiem, karmieniem piersią, wprowadzeniem córki w zagadnienie pierwszej miesiączki. Szukamy porad w internecie, a tymczasem mamy to wszystko w sobie!

Intuicja to z łac. “przeczucie, wejrzenie”. To Twoja wewnętrzna mądrość. Czy masz czasem przeczucie, że coś się wydarzy, albo że coś powinnaś zrobić lub nie? Czy słuchasz tego przeczucia? Wierzę, że Intuicja w wielu sferach życia może być najlepszym doradcą. Ufasz jej – to znaczy sobie?

 

Przebudzenie

 

Żyjemy w ciekawych czasach. Wielu ludzi poszukuje swojej drogi, swojej Prawdy. Powstaje coraz więcej ciekawych inicjatyw. Ludzie znużeni korpo-życiem, życiem w stresie i w pośpiechu znów zaczynają łączyć się w plemiona, poszukując czegoś naturalnego i dzikiego, będącego w opozycji do cywilizacji; wśród kobiet bardzo mocno odżywa pojęcie Wiedźmy – tej, która wie. Wiele osób odczuwa też tęsknotę, pragnienie uprawiania sztuki. Pracując zawodowo w bardzo różnych branżach szukają sposobu na wyrażenie swojej prawdziwej natury właśnie przez sztukę.

 

Tworzenie

Dlaczego chcemy tworzyć? Poza tęsknotą za wyrażeniem swojej istoty jest coś jeszcze: tworzenie sztuki może znacząco zmniejszyć produkcję hormonów powodujących stres w Twoim ciele i umyśle! Pomyśl o tym…

A czemu to dla nas często jest na tyle trudne, że poddajemy się po pierwszych próbach:

-Matka-Polka nie ma czasu dla siebie; znasz to? nawet nie musisz być matką, i tak Cię pewnie dopadło – Twoje potrzeby są zawsze na końcu, a kiedy masz czas – padasz na twarz. Na to lekarstwo jest tylko jedno – metodą małych kroków wprowadź zdrowy egoizm do swojego życia.

-ten cholerny perfekcjonizm; wiesz, o czym mówię?

– za późno, jestem “za stara” itd.: na to mam tylko jedną odpowiedź, to cytat z „Drogi artysty” Julii Cameron:

PYTANIE: Wiesz, ile będę miał lat, zanim nauczę się grać na fortepianie?

ODPOWIEDŹ: Tyle samo, co wtedy, kiedy się nie nauczysz.

 

 

Malarstwo intuicyjne

 

Termin malarstwo intuicyjne  został po raz pierwszy użyty w latach 80. przez szwedzkiego artystę Curta Källmana, założyciela Vedic Art. Był on wykładowcą  na ASP w Sztokholmie. Wynalazł metodę na połączenie tworzenia sztuki z rozwojem duchowym, opartym o wedy. Metoda opiera się na zestawie 17 zasad. Dzięki nim nawiązujemy kontakt z intuicją, sercem i wchodzimy w stany kreatywne: tworzymy nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Po chwili jesteśmy zdziwieni tym, co się z nas „wymalowało”. Malarstwo jest tu narzędziem. Pomaga w uwolnieniu twórczego potencjału.

Obecnie Vedic Art nie jest już jedyną organizacją uczącą malowania intuicyjnego. Są różne ścieżki i różni nauczyciele.

Czym jest dla mnie malarstwo intuicyjne?

Jest  narzędziem do poznania siebie, skontaktowania się ze swoją intuicją.

Jest jednocześnie zabawą i terapią; jest czymś wypływającym z głębi, niezaplanowanym; jest płynięciem na twórczej fali. Jest elementem tzw. medycyny kobiet – obok medytacji, tańca, pieśni, pracy z roślinami itd.

 

Malarstwo a malarstwo intuicyjne

 

Uważam, że każdy obraz, który przyciąga widza, został stworzony intuicyjnie. Natomiast malarz to osoba, która ma warsztat, potrafi oddać istotę rzeczy lub postaci; świetnie posługuje się technikami malarskimi.

Można natomiast stworzyć obraz intuicyjny, nie mając warsztatu. Wówczas powstały obraz jest środkiem, a nie celem.

Na moich warsztatach nie musisz mieć talentu, znać się na technikach. Malujemy bez oceniania siebie i innych, bez oczekiwań co do powstającego dzieła. Malujemy prosto z serca. Najważniejszy jest relaks, zaufanie sobie i swojej intuicji. To rodzaj arteterapii, czyli terapii przez sztukę – tworząc zostajesz uzdrowiony, pocieszony, odkrywasz ważne informacje o sobie.

I co najważniejsze – każdy z nas to potrafi i ma dostęp do tego narzędzia. Jeśli nie wiesz jak zacząć, napisz do mnie 🙂